Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz10:3011:00Prawo do niewątpieniadr Miłosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)10:30 - 11:00 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

abstrakt

Nierzadko podkreśla się dziś, że człowiek ma „prawo do wątpienia” oraz że korzystanie z tego prawa jest dowodem naszej dojrzałości. Uważam jednak, że pełna dojrzałość polega na zrównoważeniu tego prawa innym, a mianowicie „prawem do niewątpienia”. Tylko wówczas, gdy będziemy umiejętnie korzystać z jednego i drugiego prawa, będziemy mogli się uchronić przed popadaniem w różnego rodzaju fundamentalizmy. Moim zdaniem fundamentalizm płynący z niekorzystania z „prawa do niewątpienia” jest nie mniej groźny niż ten, który wiąże się z lekceważeniem „prawa do wątpienia”. 

W moim wystąpieniu pokażę, czym jest oraz z czym wiąże się „prawo do niewątpienia”. Ukażę je na tle innych sposobów odnoszenia się do treści, które pojawiają się w obszarze naszego poznania, a mianowicie: „obowiązku niewątpienia”, „obowiązku wątpienia” oraz „prawa do wątpienia”. Zaprezentuję argumenty, które przemawiają za „prawem do niewątpienia” oraz odróżnię to prawo od „prawa do wiary” postulowanego przez Williama Jamesa.

dzień i godzina

(Piątek) 10:30 - 11:00

sala

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

obradom przewodniczy

dr hab. Daniel Sobota, prof. PAN

Polska Akademia Nauk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X