wt10wrz10:3011:00Prawda - realny cel badań czy złudny miraż?prof. dr hab. Elżbieta Kałuszyńska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)10:30 - 11:00 CTW-304 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki

Zasygnalizowane w tytule zagadnienie rozważać będę w odniesieniu do trzech obszarów badawczych:

1. Pierwszy obejmuje zagadnienia etyczne. Niektórzy badacze (należał do nich np. prof. Marian Przełęcki) opowiadają się za obiektywnym charakterem wartościowania na osi DOBRY – ZŁY, a tym samym dopuszczają możliwość klasyfikowania sądów etycznych jako PRAWDZIWE lub FAŁSZYWE.
  2. Drugi obszar obejmuje współczesne teorie fizyczne i burzliwe spory między tzw. popperatzi i zwolennikami teorii baśniowych. To oczywiście inwektywy, którymi obrzucają się przeciwnicy w dyskusjach dotyczących weryfikowalności teorii współczesnej fizyki.
  3. Wreszcie przywołam spór między platonikami – którzy postulują obiektywne istnienie rzeczywistości matematycznej, odkrywanej jedynie przez matematyków, a konstruktywistami – dla których matematyka jest wspólnym dziełem wielu pokoleń matematyków, stosujących precyzyjne, sprawdzone metody definiowania pojęć i dowodzenia twierdzeń.

(Wtorek) 10:30 - 11:00

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

prof. dr hab. Ryszard Kleszcz