wt10wrz11:4512:15Posthumanistyczne rozumienie rzeczy. Czy to już nowy materializm?dr Katarzyna Krawerenda-Wajda (Uniwersytet Jagielloński)11:45 - 12:15 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Wobec dynamicznych przemian w dziedzinie inżynierii biologicznej, informatyki, robotyki, nanotechnologii czy rozwoju sztucznej inteligencji, zmienia się także rozumienie miejsca człowieka i jego samego. W tym kontekście wyłania się projekt humanistyki nie-antropocentrycznej, w której człowiek nie jest miarą wszechrzeczy i w której obok człowieka jako podmiotu działań wyłania także podmiot nie-ludzki – Inny rozumiany nie jako drugi człowiek, ale ten radykalnie, czyli gatunkowo, organicznie różny od człowieka. Do tej kategorii należy także rzecz, która w posthumanizmie rozumiana jest jako uczestnik procesu tworzenia rzeczywistości, a która może ulec antropomorfizacji czy personifikacji. Czy upodmiotawiając rzecz upodmiotawiamy tym samym siebie? Jak zmieniające się podejście do przedmiotu przeobraża naszą kulturę? Odpowiedź na te i inne pytania będzie przedmiotem prezentacji.

(Wtorek) 11:45 - 12:15

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)