Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz15:0017:00Pomiar dobrobytu ekonomicznego i społecznego. Między ekonomią a etykąDr Tomasz Kwarciński (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)15:00 - 17:00 CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki sympozjum lub panel:Filozofia ekonomii

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Filozofia ekonomii. Panel odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego w dniu 12 września 2019  r. o godz. 15.00 (sala CTW-114).

abstrakt

Wszystkie inicjatywy zmierzające do polepszenia ludzkiego życia (podniesienia jego jakości, zwiększenia satysfakcji z życia itp.) przyjmują jakieś rozumienie tego, czym dobre życie jest oraz wprowadzają odpowiednie mierniki pozwalające wyznaczać cele polityk publicznych a także rozliczać decydentów politycznych z ich realizacji. Jakieś rozumienie tego co dobre dla jednostki jest obecne w tradycyjnym podejściu do pomiaru dobrobytu, którym jest PKB per capita oraz w alternatywnych miarach dobrobytu. Co więcej, jak podkreśla Joseph Stiglitz, to co mierzymy wpływa na to co robimy, wybór miary dobrobytu nie jest więc moralnie neutralny. Wreszcie, szczegółowe cele, które są realizowane w ramach polityk publicznych warunkują wybór koncepcji i sposobu pomiaru dobrobytu. W przypadku zagadnienia dobrobytu zarówno samo pojęcie dobrobytu, czyli czegoś co jest dobre dla podmiotu, ma charakter wartościujący, jaki i wybór sposobu pomiaru dobrobytu, a także to, do czego ów pomiar ma służyć nie są moralnie neutralne.

 

dzień i godzina

(Czwartek) 15:00 - 17:00

sala

CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

obradom przewodniczy

dr hab. Łukasz Hardt, prof. UW

Uniwersytet Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X