2019wt10wrz11:0011:30Podstawy polskiej pedagogikidr hab. Rafał Charzyński (Katolicki Uniwersytet Lublelski Jana Pawła II)11:00 - 11:30 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Wiktor Wąsik napisał, że w rozwoju polskiej myśli pedagogicznej można wyróżnić kilka etapów. Jego zdaniem autorem, który zapoczątkował polską refleksję o wychowaniu, opracowując ją w duchu renesansowego humanizmu, był arystotelik Sebastian Petrycy z Pilzna. W zmienionych realiach chylącej się ku upadkowi I Rzeczpospolitej kontynuowali je współtwórcy KEN, rozwijając myśl pedagogiczną w typie kultury Oświecenia. W XIX stuleciu Bronisław F. Trentowski zmodernizował przejęte od Komisji ideały wychowawcze, pogłębiając je filozoficznie w stylu romantycznym.

Ten zarys dziejów polskiej filozofii wychowania autorstwa jednego z najwybitniejszych historiografów naszej rodzimej myśli prowokuje pytanie, na czym polega specyfika tej refleksji pozwalająca określać ją właśnie jako polską. Natomiast fakt, że wspomniani autorzy reprezentowali tak różne tradycje filozoficzne, skłania do postawienia pytania o ewentualny wspólny fundament filozoficzny tej polskiej pedagogiki.

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM