wt10wrz18:4519:15Podstawy metodologii nauki w XVII wieku według podręczników do logiki Pierre'a Gassendiego i Szkoły z Port Royallic. Zofia Hałęza (Uniwersytet Łódzki)18:45 - 19:15 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

XVII wiek możemy nazwać wiekiem metody. Miała ona pomóc w ostatecznym zerwaniu ze scholastyczną koncepcją świata. Powszechnie uważa się, że rewolucji takiej dokonał Kartezjusz. Cała późniejsza tradycja filozofii francuskiej to jedynie interpretacja i rozwijanie rozwiązania Descartesa. Zapomina się jednak o roli XVII-wiecznego przyrodoznawstwa i rewolucji, której na gruncie fizyki dokonali Galileusz oraz Izaak Newton. Filozofem, który im w tym pomógł, był Pierre Gassendi. Nie był on jedynie oponentem Kartezjusza, ale uczonym i eksperymentatorem, którego nowatorskie propozycje wpłynęły na rozwój nauki. Pragnę zestawić jego „Logikę”, w której znajduje się najbardziej syntetyczny wykład jego metody, z podręcznikiem do logiki wydanym przez tzw. Szkołę z Port-Royal, która plasuje się w nurcie kartezjańskim. Mimo podobieństw w wykładzie logiki, podręczniki zawierają znaczące różnice, które pokazują, jaki kierunek naprawdę obrała nauka po XVII wieku. Ich zawartość znacznie różni się od tej, jaką zawierają nowoczesne podręczniki do logiki. Mimo że obydwa teksty są przetłumaczone na język polski, są one współcześnie zapomniane. Dyskusja, którą toczyli przywołani przeze mnie filozofowie, miała znaczenie nie tylko dla współczesnych im czasów. Spór między racjonalizmem a empiryzmem możemy przecież spotkać także w XXI wieku. Dlatego warto znać wszystkie argumenty, jakie zostały podczas tej dysputy przytoczone.

(Wtorek) 18:45 - 19:15

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

prof. dr hab. Tomasz Kupś