Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz18:1518:45Perspektywa postliberalna w myśli Johna Milbankamgr Jakub Gużyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)18:15 - 18:45 C-608 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i Polityki

abstrakt

“John Milbank jest dziś jednym z najważniejszych autorów teologii politycznej. Założony przez niego ruch radykalnej ortodoksji kładzie nacisk na polityczny charakter chrześcijaństwa i to właśnie w odnowie teologicznej upatruje odpowiedzi na współczesne problemy demokracji liberalnej.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów myśli angielskiego teologa i filozofa jest jego krytyka liberalizmu. Niektórzy komentatorzy oskarżają go o groźny dla demokracji antyliberalizm, inni zaś twierdzą, że stanowisko Milbanka jest zbyt liberalne i niekonsekwentne. Wbrew tym rozbieżnych interpretacjom, postaram się pokazać, że od początku swojej kariery Milbank konsekwentnie realizuje program „postliberalny”, w ramach którego stara się przezwyciężyć ograniczenia liberalizmu, jednocześnie nie przekreślając jego osiągnięć. Rekonstrukcja tego programu wymaga przyjrzenia się definicji liberalizmu, którą posługuje się Milbank, oraz głównym elementom jego krytyki, a także programowi pozytywnemu, który autor ten w swojej najnowszej książce określił mianem polityki cnoty.
Choć postliberalizm proponowany przez angielskiego teologa i filozofa bliski jest MacIntyre’owskiemu komunitaryzmowi, to jego oryginalność zasługuje na uwagę. Tym, co wyróżnia Milbanka jest wieloaspektowość jego projektu, który łączy ontologię i epistemologię z ekonomią i myślą polityczną, roszcząc sobie jednocześnie prawo do miana chrześcijańskiej ortodoksji. Wszystko to sprawia, że niezależnie od tego, czy uznamy perspektywę postliberalną za pożądaną, trudno przejść obok niej obojętnie.

dzień i godzina

(środa) 18:15 - 18:45

sala

C-608 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i PolitykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Justyna Miklaszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Jakub Szczepański (UJ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X