Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:0017:30Pedofilia a „homo sovieticus”. Etyczne aspekty wykorzystywania seksualnego osób nieletnichdr hab. Andrzej Kobyliński, prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)17:00 - 17:30 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

abstrakt

W ostatnich latach na całym świecie rozwija się plaga pedofilii, która stała się nową formą niewolnictwa w wymiarze globalnym. Z jednej strony w wielu krajach są podejmowane różnego rodzaju inicjatywy społeczne i polityczne, których celem jest walka z wykorzystywaniem seksualnym osób nieletnich, z drugiej – Internet i nowoczesne technologie informatyczne dają pedofilom radykalnie nowe możliwości, gdy chodzi o kontakt z dziećmi w świecie wirtualnym czy dystrybucję materiałów pedopornograficznych. 

Pedofilia w sensie szerokim oznacza wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Natomiast pedofilia w sensie ścisłym dotyczy molestowania seksualnego dzieci przed okresem dojrzewania. Wykorzystywanie małoletnich w wieku 12-18 lat jest nazywane efebofilią. Kluczową sprawą w sporze o pedofilię jest rzetelna argumentacja filozoficzna, która zwraca uwagę na moralne zło relacji seksualnych między osobami dorosłymi a dziećmi. Etyczne aspekty pedofilii stały się przedmiotem szerszej refleksji filozoficznej dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia.

Wydaje się, że nie ma jednego uniwersalnego modelu nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Poszczególne regiony świata, kultury i religie mają w tej materii swoją specyfikę. Celem wystąpienia jest ukazanie głównych aspektów etycznych dramatu pedofilii oraz analiza specyfiki tego zjawiska w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których niezwykle ważnym czynnikiem, sprzyjającym ukrywaniu przypadków molestowania seksualnego dzieci, są moralne konsekwencje komunizmu: hipokryzja, podwójna moralność, mentalność à lahomo sovieticus”.

dzień i godzina

(środa) 17:00 - 17:30

sala

GG-245 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)

obradom przewodniczy

dr hab. Natasza Szutta, prof. UG

Uniwersytet Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X