pt13wrz11:0011:30Paradoks loterii a klauzula ceteris paribusprof. dr hab. Adam Grobler (Uniwersytet Opolski)11:00 - 11:30 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Paradoks loterii ma strukturę podobną do znanego argumentu sceptycznego eksploatującego zasadę epistemicznego domknięcia. Z tego względu jest przez niektórych autorów uważany za istotny test skuteczności kontekstualistycznego odparcia sceptycyzmu. Nie wchodząc w kwestie trafności zastosowań paradoksu loterii w dyskusji na temat sceptycyzmu, będę dowodził, że samo sformułowanie paradoks opiera się na kilku nieporozumieniach. Po pierwsze, w popularnych przykładach paradoksu zasada domknięcia zawodzi, ponieważ tzw. sąd loteryjny wynika nie z głównej przesłanki rozumowania, lecz z milcząco założonej w niej klauzuli ceteris paribus. Po drugie, odróżnienie sądu loteryjnego od zwykłego sądu nie ma wystarczających podstaw. W szczególności, polega ono na pomieszaniu kilku znaczeń terminu „prawdopodobieństwo”, z których każde inaczej wiąże się z klauzulą ceteris paribus. Po trzecie, wysokie prawdopodobieństwo sądu nie może być podstawą zaliczenia go w skład wiedzy. Przeciwnie, wiedza ceteris paribus jest podstawą oceny prawdopodobieństwa w każdym sensie tego słowa.

(Piątek) 11:00 - 11:30

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Rafał Palczewski