Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:3018:00„Oswajanie” z filozofią poza ośrodkami akademickimidr Piotr Iwański (Klub Chrześcijańsko-Demokratyczny w Busku-Zdroju)17:30 - 18:00 C-321 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Dydaktyki Filozofii

abstrakt

Filozofia w powszechnym odbiorze społecznym ma dwa najczęściej występujące rozumienia: albo jakaś wręcz wiedza tajemna, szczególnie szlachetna i niedostępna, albo – i to znacznie częściej! – jako coś zbędnego, albo zgoła podejrzanego (szczególnie sam „filozof” jest czymś/kimś podejrzanym, niepewnym, nieprzewidywalnym).

Dobrze by więc było, gdyby były możliwości jakiegoś bliższego zetknięcia się z filozofią i z ludźmi ją uprawiającymi. W ośrodkach akademickich takie możliwości jakoś istnieją. Natomiast poza takimi ośrodkami możliwości zetknięcia się z filozofią „na żywo” właściwie nie istnieją; tym bardziej, że nawet w szkole filozofia jest poza programem nauczania. 

Tu pozwolę sobie opowiedzieć o własnych próbach „oswajania” z filozofią. Znajdując inspirację jeszcze w pierwszej kampanii do samorządów (1990 r.), w której proponowaliśmy tworzenie ośrodka intelektualnego w naszej gminie, poprzez znaczy wkład do Kieleckiego Festiwalu Nauki, gdzie wprowadzałem sporo tematów związanych z filozofią, z grupą znajomych postanowiliśmy stworzyć taką imprezę, która byłaby poświęcona wyłącznie filozofii. Nazwaliśmy ją Buskimi Spotkaniami z Filozofią. Pierwsze odbyły się w 2009 roku z przewodnim tematem: Filozofia a nauka i kultura i … vice versa. Następne skoncentrowane były przy takich tematach: II BSzF (2010) – Człowiek wobec siebie i społeczności; III BSzF (2011) – Kto ma troszczyć się o prawdę?; IV BSzF (2012) – Filozofia i sztuka – wzajemne  relacje: V BSzF (2013) – Ludzkie hierarchie wartości, albo co cenimy i dlaczego?; VI BSzF (2014) – Filozofia – produkt genialnych idiotów, czy źródło głębokiej prawdy o rzeczywistości, a może nawet mądrości?; VII BSzF (2015) – Granice poznania – granice nauki; VIII BSzF (2016) – Czymże jest człowiek? (kilka prób aspektowych odpowiedzi); IX BSzF (2017) – Jedność kultury czy wielość kultur?; X BSzF (2018) – Rola filozofii w kulturze, nauce oraz życiu zawodowym i codziennym; XI BSzF (2019) – Od nauk szczegółowych do filozofii, czy od filozofii do nauk szczegółowych?

Spotkania te widziałem (i widzę dalej) jako przybliżanie tego, co jest treścią filozofii tym, którzy mają tylko pobieżne wyobrażenie o filozofii (albo nawet i tego nie mają). Stąd też nie sposób szczególnie obficie prezentować „serce filozofii” – czyli metafizykę, bo do niej trzeba mieć pewne systematyczne przygotowanie. Dlatego w BSzF przeważają tematy leżące na pograniczu nauk szczegółowych i filozofii. Ma to swoje plusy i minusy. 

Spotkania odbywają się w Bibliotece Pedagogicznej, a słuchaczami są głównie uczniowie pobliskich liceów. Czy da się jakoś ocenić rolę Buskich Spotkań z Filozofią, wskazać na jej „pożytki”? To dość trudne. Tym bardziej z mojej strony; ze strony organizatora, który jest przecież w nie jakoś emocjonalnie zaangażowany.

dzień i godzina

(środa) 17:30 - 18:00

sala

C-321 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Dydaktyki FilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Jacek Wojtysiak (KUL)
Sekretarz Sekcji: dr Błażej Gębura (KUL)

obradom przewodniczy

dr hab. Paweł Gondek

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X