śr11wrz10:3011:00Ostatnie świadectwo helleńskiej myśli pedagogicznej. Jamblicha z Chalkis list o wychowaniu dziecidr hab. Marcin Wasilewski, prof. uczelni (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)10:30 - 11:00 C-201A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Jamblich z Chalkis zaliczany jest do najważniejszych „boskich mężów” późnego antyku – ostatnich Hellenów (w ówczesnym znaczeniu: nie-chrześcijan), czyli intelektualistów pogańskich w świecie uzyskującego dominację kulturową chrześcijaństwa. Na gruncie badań nad dziejami filozofii wychowania znany jest Jamblich jedynie jako źródło do biografii i doksografii Pitagorasa z Samos. Tymczasem filozof z Chalkis sam jest autorem wypowiedzi w formie listu do swego ucznia Sopatrosa, w którym podejmuje ważne zagadnienia pedagogiczne, nawiązując do bliskiej mu tradycji platońskiej. Przedmiotem referatu jest przybliżenie postaci Jamblicha na tle kulturowym epoki oraz próba interpretacji owego zachowanego w zbiorze Stobajosa listu, który jak dotąd nie doczekał się przekładu na język polski, ani też pedagogicznego i filozoficznego opracowania w rodzimej literaturze naukowej.

(środa) 10:30 - 11:00

C-201A (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN