Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz18:4519:15Orientacja i orientowalność w kontekście filozoficznymlic. Marta Emilia Bielińska (Uniwersytet Jagielloński)18:45 - 19:15 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Wystąpienie ma na celu naszkicowanie pojęć: orientowalności i orientacji przestrzeni oraz czasoprzestrzeni z perspektywy filozoficznej, matematycznej oraz fizycznej. Zagadnienia te zostaną ukazane jako wątki istotne niezależnie od innych debat i niosące bardzo duży potencjał zarówno w filozofii fizyki, jak również we współczesnej metafizyce analitycznej.
Zagadnienia orientacji oraz orientowalności są bliskie każdemu – gdyż zapewne każdy zauważył, że prawa rękawiczka nie pasuje na lewą dłoń i vice versa. Te pojęcia są znane i powszechnie wykorzystywane w matematyce oraz różnych gałęziach fizyki, a związane z nimi badania są nowe i wciąż żywo dyskutowane w naukowym świecie: szczególnie od czasu przeprowadzenia słynnego eksperymentu Wu. W filozofii orientacja pojawia się sporadycznie i nie wprost, głownie przy okazji łamania parzystości P oraz argumentu Kanta z nieprzystających odpowiedników, zaś sama orientowalność nie jest rozważana jako wątek interesujący niezależnie od innych zagadnień. Podstawowym celem tego wystąpienia jest rzucenie nowego światła na pojęcia orientacji oraz orientowalności przestrzeni i czasoprzestrzeni z wykorzystaniem narzędzi matematyki oraz fizyki, i docelowo wskazanie ich bogatego filozoficznego potencjału.
Analiza wymaga przyjęcia trzech perspektyw: filozoficznej, matematyczno-fizycznej, a także związanej z historią nauki. W pierwszej kolejności zostaną przywołane odpowiednie matematyczne definicje formalne, podparte przykładami ich potencjalnych realizacji dozwolonych przez prawa przyrody. Następnie zostanie pokrótce przywołany autorski wybór tekstów z historii filozofii, wskazujących na odwołanie się do pojęcia orientacji – zarówno expliciter, jak i na poziomie intuicji. W końcu zostaną wskazane metafizycznie interesujące konsekwencje istnienia czasoprzestrzeni nieorientowalnych, które są dopuszczalne fizycznie jako jedne z rozwiązań równań Einsteina.
Ostatecznie opierając się na wcześniejszych wynikach oraz wykorzystując aparat pojęciowy i metodologię współczesnej metafizyki analitycznej, nieorientowalne czasoprzestrzenie zostaną ukazane jako niedoceniane zagadnienie w filozofii fizyki.

dzień i godzina

(środa) 18:45 - 19:15

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X