2019wt10wrz12:4513:15zmiana terminu„Opusculum de anima” na tle innych starożytnych tekstów o duszydr Karolina Kochańczyk-Bonińska (Uniwersytet Warszawski)12:45 - 13:15 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

„Opusculum de anima” to niezwykle syntetyczne dziełko nieznanego pisarza wczesnochrześcijańskiego kiedyś przypisywane między innym Maksymowi Wyznawcy i Grzegorzowi Cudotwórcy, choć wśród domniemanych autorów znajdowali się także inni, tak oddaleni w czasie jak Arystoteles, Avicenna czy Atanazy Retor (XVII w.).

Sam autor sugeruje, że chce w swoim dziele opowiedzieć o duszy używając przyjętego porządku i wpisując się w pewną konwencję tego typu traktatów. W tekście odnajdujemy próbę odpowiedzi na postawione samemu sobie pytania, by wymienić te najważniejsze: Czy dusza jest substancją? Czy dusza jest bezcielesna? Czy dusza jest prosta? Czy dusza jest nieśmiertelna? Czy dusza jest rozumna? Jakie są władze duszy? Czym są zmysły? Celem niniejszego wystąpienia jest weryfikacja, na ile swój cel zrealizował i skąd czerpał inspiracje, bo jak sam przyznaje, choć adresat tekstu jest człowiekiem wierzącym, to oczekuje argumentacji opierającej się tylko na argumentach rozumowych. Dziełko zostanie nie tylko przeanalizowane pod względem treści, ale także porównane z innymi tekstami o duszy.

(Wtorek) 12:45 - 13:15

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr Andrzej Stefańczyk