pt13wrz12:1512:45Ontologia Ludwiga Wittgensteina w interpretacji Bogusława Wolniewiczamgr Łukasz Kowalik (Uniwersytet Warszawski)12:15 - 12:45 C-241A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej sympozjum lub panel:W kręgu polskiej filozofii chrześcijańskiej XX wieku

Bogusław Wolniewicz żył w latach 1927–2017. Jego książka Rzeczy i fakty (1968) była jednym z pierwszych w Polsce opracowań Traktatu logiczno-filozoficznego Ludwiga Wittgensteina. Koncepcja Wolniewicza opierała się na założeniu, że dzieło Wittgensteina ma charakter metafizyczny i zawiera program „ontologii faktów”, konkurencyjny w stosunku do „ontologii rzeczy”, uprawianej tradycyjnie od Arystotelesa po Tadeusza Kotarbińskiego. W późniejszym okresie Wolniewicz stworzył własną wizję metafizyczną, którą nazwał „tychizmem” (filozofia losu). Późna koncepcja Wolniewicza zawiera uzupełnienia do wczesnej koncepcji z Rzeczy i faktów – m.in. wyjaśniając, na czym polegać by miała „metafizyczność” Traktatu lub jakie miejsce w tym systemie odgrywać może pojęcie Boga. Wolniewicz dawał wyraz swym późnym poglądom nie tylko w rozprawach z 4-tomowej Filozofii i wartości (1993–2016) czy wywiadach książkowych, ale także w cyklu wykładów Wittgenstein w perspektywie naszego czasu (Instytut Filozofii UW, rok akademicki 2008–2009).

(Piątek) 12:15 - 12:45

C-241A (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)