Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz11:4512:15Odwołania do autorytetu jako ruchy dialogowedr Marcin Koszowy (Uniwersytet w Białymstoku)11:45 - 12:15 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

abstrakt

Współczesne badania nad odwołaniami do autorytetu koncentrują się głównie nad rekonstrukcją struktur inferencyjnych typu: „A jest autorytetem (ekspertem) w dziedzinie D, o której jest zdanie α, A uznał (odrzucił) α, stąd należy uznać (odrzucić) α”. Podejście to nie ujmuje jednak dynamiki dialogów zawierających odniesienia do autorytetu, takich jak np. wymiana zdań, w której proponent stwierdza „mój pogląd formułuję w oparciu o opinię eksperta E”, na co oponent odpowiada: „przykro mi, ale E nie jest ekspertem”, co spotyka się z reakcją proponenta: ,,nie zgadzam się – jest to osoba z imponującym doświadczeniem zawodowym”. Ujęcie inferencyjne umożliwia zrekonstruowanie wypowiedzi proponenta i oponenta jedynie jako osobnych monologowych struktur argumentacyjnych, nie pozwala natomiast na uchwycenie interakcji między nimi.

Celem wystąpienia jest przedstawienie modelu umożliwiającego uchwycenie dialogowych interakcji między wypowiedziami zawierającymi odniesienia do autorytetu. Punktem wyjścia badań jest pojmowanie odniesienia do autorytetu jako ruchu dialogowego, który może np. pełnić funkcję wsparcia, ataku, bądź służyć zablokowaniu ruchów dialogowych przeciwnika. Przyjmując tę perspektywę analizuję fragmenty zapisów obrad Parlamentu Brytyjskiego oraz debat prezydenckich w USA w 2016 r. Narzędziem analizy jest oprogramowanie OVA+ (Online Visualisation of Argument; http://ova.arg-tech.org/). Umożliwia ono reprezentowanie aktów mowy, takich jak stwierdzanie, zgadzanie się, niezgadzanie się, żądanie uzasadnienia, itp. łączących ruchy dialogowe ze strukturami inferencyjnymi. Dzięki temu możliwe jest reprezentowanie interakcji dialogowych, takich jak wspieranie czyjegoś autorytetu, podważanie odwołania do autorytetu, czy „uderzanie” jednym autorytetem w drugi. Zidentyfikowanie tego typu interakcji stanowi punkt wyjścia do sformułowania programu badań nad dialogowymi odniesieniami do autorytetu.

dzień i godzina

(Czwartek) 11:45 - 12:15

sala

CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

obradom przewodniczy

mgr Natalia Karczewska

Uniwersytet Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X