pt13wrz17:0017:30O wiedzy praktycznej grup kolektywnychdr hab. Rafał Palczewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)17:00 - 17:30 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Przypisując wiedzę-jak grupom kolektywnym, przypisujemy ją faktycznie jej członkom – to teza deflacjonizmu. Wiedza-jak jest rodzajem wiedzy-że – to teza intelektualizmu. W wystąpieniu przedstawię połączenie tych stanowisk, wskazując jednocześnie na potrzebę uwzględnienia w rozważaniach nad wiedzą-jak grup kolektywnych, rozstrzygnięć z zakresu ontologii grup oraz grupowego trybu prezentacji. W analizach wykorzystuję intelektualizm lingwistyczny w wersji Jasona Stanleya i Timothy’ego Williamsona, który rozszerzam na wiedzę-jak grup. Przyjmuję również ontologię społeczną zaproponowaną przez Katherine Ritchie, według której grupa kolektywna jest realizacją struktury. Zgodnie z zaproponowanym podejściem, grupa kolektywna G wie, jak φ wtw, gdy istnieje kontekstualnie relewantny sposób w dla G, aby φ, taki, że wiedza-że o w lub jego podsposobach – rozpatrywana pod G-grupowym i praktycznym trybem prezentacji – jest rozłożona wśród członków grupy G zgodnie z jej strukturą: rzeczywistą lub stworzoną na potrzeby φ.

(Piątek) 17:00 - 17:30

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Marek Nowak, prof. UŁ