Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz17:0017:30O próbie ugruntowania swoistej "reguły" morfogenetycznej w toku dynamicznego rozwoju organicznego. Uwagi ogólnedr Dariusz Szkutnik (Uniwersytet Warszawski)17:00 - 17:30 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Żywy organizm jest zintegrowaną całością dynamiczną, w ramach której zachodzą „cząstkowe” procesy przyczynowe, odpowiedzialne nie tylko za rozwój jego strukturalnych i funkcjonalnych elementów, ale także warunkujących prawidłowy poziom ich wzajemnego współdziałania.
Osobliwość owych procesów, sprowokowała umysły filozofów i uczonych do poszukiwania rozmaitych „czynników” i „mechanizmów”, odpowiedzialnych za przebieg procesów rozwojowych w toku morfogenezy. Najczęściej bywały to czynniki-substancje, które były wprowadzane do rozwoju organicznego na podstawie samych fizyko-chemicznych właściwości materii, jednakże, na obszarze filozofii przyrody, zdarzały się także postulaty uzasadniania rozwojowego oddziaływania owych „czynników integrujących”, które bazowały wyłącznie (albo częściowo) na założeniach metafizycznych.
Rozmaite metodologie różnych uczonych, wplatają się w ewolucję badań naukowych, które przyczyniły się do poznania, że organizm jest złożoną całością morfogenetyczną, dysponującą przeróżnymi mechanizmami sterującymi i regulacyjnymi, w tym mechanizmami wielokrotnych sprzężeń zwrotnych, które utrzymują właściwy stan jego równowagi. Nieliczni jednak wyczuwali i wyczuwają konieczność wyjaśniania owych procesów w oparciu o pewne „kombinacje” systemowe, usiłując w ten sposób wyjaśnić i opisać przebieg poszczególnych procesów w ramach całościowego rozwoju organizmu. Wysiłki te nie powinny pójść na marne, należy je dalej rozwijać i uzupełniać, w oparciu o najnowsze odkrycia współczesnej nauki.

dzień i godzina

(środa) 17:00 - 17:30

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X