2019śr11wrz11:4512:15O pojęciu dobra z nieustającym odnoszeniem się do gospodarki. Jakie jest aksjologiczne „zaplecze” społeczeństwa collaborative consumption (społeczeństwa wspólnej konsumpcji)?dr Karolina Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)11:45 - 12:15 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Referat podejmuje problematykę uniwersalizacji wartości w kontekście kulturowych przemian społeczeństw. Głównym celem wystąpienia jest odpowiedź na pytanie, jakie są źródła obecnych w dyskursie naukowym nowych sposobów „przedefiniowania” takiej wartości, jaką jest dobro, traktowanej jako aksjologiczna podstawa określonych sektorów praktyki społecznej (gospodarki, polityki i obyczaju). Badania obejmują analizę wybranych przykładów redefinicji pojęcia dobra, formułowanych na gruncie szeroko rozumianej kultury euro-atlantyckiej w kontekście wprowadzanych społecznych „narracji” i „umocowania” określonych przekonań, związanych z ideami degrowth czy sharing/access economy. Artykuł ma charakter teoretyczny, w oparciu o rozważania filozoficzne, ujmowane w perspektywie kulturowej; zastosowano interpretację humanistyczną. Najważniejszym wnioskiem z podjętych badań ma być wykazanie ciągłości procesu uniwersalizacji wartości na przykładzie dobra.

(środa) 11:45 - 12:15

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)

dr Cezary Kościelniak