2019czw12wrz12:1512:45O pewnej próbie formalizacji rozumowań praktycznychmgr Paulina Wiejak (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)12:15 - 12:45 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Problem znalezienia logiki działania, czyli racjonalnego wyjaśnienia działania ludzkiego interesował badaczy już od dawna. W sposób usystematyzowany jako pierwszy mierzył się z nim Arystoteles, którego sylogistyka, czy racjonalność praktyczna, jest wciąż inspiracją i przedmiotem badań autorów współczesnych. Wśród nich trzy postaci wydają się najbardziej interesujące: Gertrude Elisabeth M. Anscombe, Georg H. von Wright oraz Jerzy Kalinowski. Mimo tego, że prace powyższych autorów powstawały w zbliżonym do siebie czasie, jedynie myśl Anscombe i von Wrighta jest dobrze znana i opracowana, podczas gdy pisma Kalinowskiego pozostają na uboczu dyskursu o rozumowaniach praktycznych. Niniejszy referat ma na celu przybliżenie wyników badań Kalinowskiego i skonfrontowanie ich z pracami Anscombe i von Wrighta.

Precyzyjne uchwycenie tego, jak Arystoteles rozumiał pojęcie “sylogizmu o działaniu” czy “sylogizmu działania” nie jest łatwe, ponieważ w jego pismach znajdziemy jedynie kilka fragmentów traktujących skrótowo o samej strukturze sylogizmu oraz kilka przykładów takich rozumowań. W pierwszej części swojego wystąpienia skupię się na zrozumieniu struktury ludzkiego działania oraz na odczytaniu budowy rozumowania praktycznego i odróżnieniu go od rozumowania teoretycznego, a także roli tego rozumowania dla nauk badających ludzkie działanie . Druga część będzie natomiast dotyczyć kwestii formalizacji sylogizmów praktycznych. Poruszę tu podejmowany przez badaczy problem wynikania (jak z teoretycznych przesłanek o działaniu miałby wynikać praktyczny wniosek) i skonfrontuję tu ze sobą próby formalizacji podjęte przez von Wrighta i Kalinowskiego.

(Czwartek) 12:15 - 12:45

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Indrzejczak