2019wt10wrz18:1518:45O odczarowywaniu i zaczarowywaniu światadr Maciej Musiał (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)18:15 - 18:45 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Rozmaite diagnozy współczesnej kultury zachodniej formułowane w ramach szeregu dyscyplin z zakresu nauk społecznych humanistyki odwołują się do znanej metafory Maksa Webera i stwierdzają postępujące odczarowanie świata, zahamowanie tego odczarowania, lub podają w wątpliwość jego występowanie, nierzadko wskazując jednocześnie na przeciwstawny proces ponownego zaczarowania świata. Ponadto procesy odczarowania i ponownego zaczarowania świata oraz ich rezultaty są bardzo różnie wartościowane, jakkolwiek zwykle przypisuje im się wartości przeciwstawne. W referacie przedstawione zostanie ujęcie, które określić można mianem umiarkowanego, i które przeciwstawia się wszelkim skrajnym diagnozom i wartościowaniom odnośnie do odczarowania i zaczarowania świata, ujmując je jako procesy pod wieloma względami komplementarne i wzajemnie się warunkujące.

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)

dr Andrzej Marzec