Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz18:4519:15O narzekaniu i hipochondrii w myśli moralnej Bernarda Mandeville’amgr Agnieszka Droś (Uniwersytet Zielonogorski)18:45 - 19:15 GG-246 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Ogólnej

abstrakt

W Mandeville’owskiej koncepcji natury ludzkiej istotną rolę odgrywa problematyka narzekania i hipochondrii, wiążącej się z frustracją z powodu ciągłego pragnienia szacunku i poklasku. O tragicznych skutkach narzekania mówił Mandeville w bajce „Żaby proszą o króla”, na motywie tym zbudowany jest również pamflet „Ul malkontent”, stanowiący podstawę powstałej kolejnym czasie „Bajce o pszczołach”. W 1711 r. wydał Mandeville „A Treatise of the Hypochondriack and Hysterick Passions”. Pomimo, że hipochondria wiązana była raczej z problemami somatycznymi i trawiennymi, a Autor nie wspomina dobitnie o tej przypadłości w „Bajce o pszczołach”, nietrudno połączyć ją z teorią ludzkich pasji. Hipochondrię można powiązać bowiem z brakiem szczególnego upodobania do siebie, o którym mówił Mandeville w „Bajce o pszczołach”.

W swojej pracy przedstawię powiązania miedzy hipochondrią a ludzkimi namiętnościami, będącymi elementem konstrukcji Mandeville’owskiej koncepcji natury ludzkiej.

dzień i godzina

(Czwartek) 18:45 - 19:15

sala

GG-246 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki OgólnejPrzewodnicząca Sekcji s. prof. Barbara Chyrowicz (KUL)
Sekretarz Sekcji dr Wojciech Lewandowski (KUL)

obradom przewodniczy

dr Zbigniew Zalewski

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X