wt10wrz12:1512:45O efekcie Kuleszowa z perspektywy pragmatykidr Ewa Rosiak-Zięba (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)12:15 - 12:45 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

Seria słynnych eksperymentów Lwa Kuleszowa, radzieckiego reżysera i teoretyka filmu, dowodzi istotnej roli montażu w konstrukcji dzieła filmowego. Przy czym tzw. „efekt Kuleszowa” wskazuje nie tylko na względy formalne, ale przede wszystkim jego funkcje sensotwórcze. Wprawdzie trudno mówić o istnieniu jakiegoś „języka filmu”, wydaje się jednak, że do opisu mechanizmu, który eksperyment ten ujawnia, mają do pewnego stopnia zastosowanie niektóre reguły obowiązujące w językach naturalnych. W wystąpieniu chcę przyjrzeć się efektowi Kuleszowa z perspektywy pragmatyki.

(Wtorek) 12:15 - 12:45

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska