2019wt10wrz17:0017:30O dwóch tradycjach filozofii techniki w ujęciu Carla Mitchamamgr Kamil Szymański (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej / Katolicki Uniwersytet Lubelski)17:00 - 17:30 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

“W wystąpieniu pragnę poruszyć problem tożsamości filozofii techniki, który pozostaje do dziś aktualnym problemem, poruszanym w kontekście jej celów, zadań ale też prób odróżnienia filozofii techniki od np. filozofii kultury czy filozofii nauki. Problem ten przebija się także w dyskusjach czy referatach prezentowanych na konferencjach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Oceny Technologii – czym filozofia techniki (czy też filozofowie techniki) powinna się zajmować?
Jedną z możliwych prób wyjścia z przedstawionego impasu mogłoby być prześledzenie i zrozumienie genezy samej filozofii techniki, na co pozwoliłaby rekonstrukcja myśli Carla Mitchama, który w ramach historycznego rozwoju samej filozofii techniki dostrzegł dwie tradycje nazwane przez niego „inżynieryjną filozofią techniki” (engineering philosophy of technology) oraz „humanistyczną filozofią techniki” (humanities philosophy of technology). Według Mitchama „aktualna” filozofia techniki czerpie z obu tych wzorców, tworząc zupełnie nową jakość. Sądzę, że tego typu historyczna rekonstrukcja genezy oraz cech obu tych tradycji, ich celów i sposobów uprawiania filozofii może nas przybliżyć do zrozumienia zarówno aktualnej tożsamości filozofii techniki, jak i przybliżyć do wytyczenia właściwych zadań i celów. Dodatkowo, może ona stanowić podpowiedź, w jaki sposób filozofia techniki powinna być nauczana wśród studentów – na ile filozofia techniki powinna stawiać nacisk na „filozofię” a na ile na „technikę”. “

(Wtorek) 17:00 - 17:30

GG-248 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)