2019czw12wrz12:1512:45Niestandardowe okresy warunkowe: opis i interpretacjadr hab. Rafał Palczewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)12:15 - 12:45 CTW-216 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

Podstawowe teorie logiczne, filozoficzne i lingwistyczne okresów warunkowych skupiają się najczęściej na ich ogólnej naturze, pomijając tym samym mniej typowe ich rodzaje. Zaprezentuję odwrotne podejście: interesować mnie będą właśnie wybrane, niestandardowe rodzaje okresów warunkowych. Ilustrują je następujące zdania:
(1) Jeśli jesteś głodny, [to] na stole są ciastka.
(2) Jeśli ona zda egzamin, [to] jestem Holendrem.
(3) Jeśli teraz pada śnieg w Auckland, [to] dojrzałe banany są żółte.
(4) A: Jeśli Pete będzie sprawdzał, to wygra. B: Jeśli Pete będzie sprawdzał, to przegra.
Dwa pierwsze rodzaje określane są w literaturze poprzez nawiązanie do nazw występujących w powyższych, przykładowych zdaniach w języku angielskim, odpowiednio: biscuit conditionals (też: speech act conditionals, relevance conditionals; zob. Austin 1956) oraz dutchman conditionals (zob. Jackson 1979). W (3) mamy do czynienia z non-interference conditional (Bennett 2003), a w (4) z stand-off conditionals (Sly Pete conditionals; Gibbard 1981).
W referacie omówię najważniejsze własności charakterystyczne wymienionych okresów warunkowych, jak również przedstawię propozycje ich interpretacji.

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)