2019pt13wrz18:4519:15Nieśmiertelność duszy ludzkiej u Tomasza z Akwinu i Dunsa Szkotadr Michał Zembrzuski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)18:45 - 19:15 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

“Temat nieśmiertelności duszy ludzkiej był dla średniowiecznych myślicieli konsekwencją rozstrzygnięć dotyczących natury samej duszy, jej substancjalności, intelektualnych zdolności a także związku z ciałem. Z pewnością nieoczywiste były jej eschatologiczne losy, jednak nieoczywiste były także argumentacje, z których miał wynikać wniosek uznający nieśmiertelność duszy za jej naturalną własność.
W referacie zaprezentowane zostaną stanowiska dwóch myślicieli średniowiecznych, którzy nie szczędzili wysiłku, by na różne sposoby uzasadnić tę charakterystyczną dla człowieka własność – przeżycie śmierci. Tomasz z Akwinu postępując drogą Arystotelesa uzasadniał, że dusza będąc formą ciała wyznaczającą działania intelektualne, pozostaje także formą od ciała niezależną, a w ten sposób niezniszczalną. Duns Szkot („Opus oxoniense” IV, dist. 43, q. 2) rozważając problem możliwości poznania przyszłego zmartwychwstania ludzi, negatywnie ustosunkował się wobec jakiejkolwiek próby zbudowania filozoficznego dowodu na nieśmiertelność duszy ludzkiej. Krytycznie odniósł się do argumentacji Arystotelesowskiej a także Tomaszowej, wykazując niekonkluzywność ich dowodów.

(Piątek) 18:45 - 19:15

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN