2019czw12wrz11:0011:30Nicolaia Hartmanna stosunek do wolności negatywnejdr hab. Leszek Kopciuch, prof. UMCS (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)11:00 - 11:30 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

Przedmiotem wystąpienia jest stosunek Nicolaia Hartmanna do kwestii wolności negatywnej. Analizuję go na dwóch poziomach:

1. na poziomie stwierdzeń samego Hartmanna, zawartych zarówno w jego tekstach stricte ontologicznych, jak i w tekstach etycznych;
  2. na poziomie konsekwencji, które wynikają z jego stwierdzeń explicite.

Najpierw rekonstruuję krytyczny stosunek Hartmanna do wolności negatywnej – w czym sam Hartmann widzi siebie jako kontynuatora ujęcia Kantowskiego (choć w kilku innych punktach będzie miał do Kantowskiej wykładni wolności woli stosunek krytyczny). Następnie pokazuję inne jeszcze, historyczno-filozoficzne odniesienia tej idei, które akcentuje sam Hartmann. Na koniec próbuję udowodnić, że dokładna analiza poglądów Hartmanna prowadzi jednak do wniosku, że wydaje się być z nim zgodne przyjęcie możliwości wolności negatywnej: tylko bowiem w ten sposób można uzasadnić „realny” charakter osoby.

(Czwartek) 11:00 - 11:30

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

prof. dr hab. Włodzimierz Lorenc