Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

wt10wrz10:3011:00Narracja mitologiczna a problem kształtowania etycznej tożsamości człowiekadr hab. Maria Boużyk, prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)10:30 - 11:00 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

abstrakt

Mozaice kultur, w której żyjemy oraz tendencjom do relatywizowania wartości towarzyszy na poziomie teoretycznej refleksji postulat wprowadzenia mitu w myślenie współczesnego człowieka o wartościach. Trudno jednak nie zadać pytania o implikacje wychowawcze, jeśli uzna się, że mitologiczna narracja jest najlepszą formułą uzasadnień aksjologicznych. 

W związku z tym przedmiotem mojego referatu uczynię dwie kwestie. Z jednej strony wskażę teoretyczne uwarunkowania (epistemologiczne i antropologiczne) uznawania mitu za kategorię istotną dla myślenia wartościami oraz za spoiwo relacji międzyludzkich. Z drugiej, podejmę refleksję nad problematyką filozoficznego rozumienia tożsamości etycznej człowieka i praktycznego uruchomienia w wychowanku myślenia wartościami.

dzień i godzina

(Wtorek) 10:30 - 11:00

sala

GG-245 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)

obradom przewodniczy

dr hab. Natasza Szutta, prof. UG

Uniwersytet Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X