Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz10:3011:00Narracja mitologiczna a problem kształtowania etycznej tożsamości człowiekadr hab. Maria Boużyk, prof. UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)10:30 - 11:00 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

abstrakt

Mozaice kultur, w której żyjemy oraz tendencjom do relatywizowania wartości towarzyszy na poziomie teoretycznej refleksji postulat wprowadzenia mitu w myślenie współczesnego człowieka o wartościach. Trudno jednak nie zadać pytania o implikacje wychowawcze, jeśli uzna się, że mitologiczna narracja jest najlepszą formułą uzasadnień aksjologicznych. 

W związku z tym przedmiotem mojego referatu uczynię dwie kwestie. Z jednej strony wskażę teoretyczne uwarunkowania (epistemologiczne i antropologiczne) uznawania mitu za kategorię istotną dla myślenia wartościami oraz za spoiwo relacji międzyludzkich. Z drugiej, podejmę refleksję nad problematyką filozoficznego rozumienia tożsamości etycznej człowieka i praktycznego uruchomienia w wychowanku myślenia wartościami.

dzień i godzina

(Wtorek) 10:30 - 11:00

sala

GG-245 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)

obradom przewodniczy

dr hab. Natasza Szutta, prof. UG

Uniwersytet Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X