wt10wrz12:1512:45Na czym polega miłość Boga. Krytyka argumentu z ukrytości J. Schellenbergadr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)12:15 - 12:45 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

John Schellenberg przedstawił formalny argument na nieistnienie Boga, odwołujący się do Boskiej ukrytości: gdyby istniał kochający Bóg, to w sposób bardziej jednoznaczny i widoczny dla ludzi dążyłby do nawiązania z nimi interpersonalnej relacji miłości. Skoro tak wielu ludzi w dzisiejszym świecie nie doświadcza tej relacji, to wynika z tego, że Bóg w rzeczywistości nie istnieje. Argument ten opiera się na postulacie głoszącym, że skoro Bóg byłby bytem kochającym swoje stworzenie, to nie powinien dopuszczać do pojawienia się niezawinionej niewiary, która jest wynikiem ukrytości Boga (niezawinionym przekonaniem, że Bóg nie istnieje lub nie troszczy się o ludzi). Sedno argumentu wspiera się na pojęciu miłości Boga względem ludzi. Dlatego chciałbym poddać refleksji co to znaczy, że Bóg kocha ludzi, na czym polega miłość Boga, jakie ma cechy oraz w jaki sposób powinna być rozumiana w kontekście wolności człowieka i doświadczenia ukrytości Boga. Precyzyjne ustalenie tych kwestii może prowadzić do osłabienia głównej przesłanki argumentu Schellenberga.

(Wtorek) 12:15 - 12:45

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz