śr11wrz11:0011:30Myśl J. G. Fichtego oraz F. W. J. Schellinga w twórczości Juliusza Słowackiegomgr Elżbieta Szyngiel (Uniwersytet Wrocławski)11:00 - 11:30 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Badacze literatury do dziś spierają się na temat tego, w jaki sposób romantyzm niemiecki wpłynął na romantyzm polski i jak ocenić te ewentualne wpływy. W pracach poświęconych wpływom romantycznej filozofii i literatury niemieckiej na romantyzm polski znajdują się przede wszystkim zagadnienia związane z estetyką, krytyką literacką i filozofią. Zdecydowanie rzadziej podejmowane są badania nad relacjami pomiędzy niemiecką filozofią idealistyczną a polską literaturą romantyczną.

Przy pisaniu o niemieckich źródłach polskiego romantyzmu podkreśla się zazwyczaj związki Zygmunta Krasińskiego z Georgiem Heglem, Juliusza Słowackiego z Friedrichem Schellingiem i Adama Mickiewicza ze wszystkimi filozofami niemieckimi, głównie ze względu na jego wykłady o filozofii niemieckiej. Zwraca się także uwagę na Herderowską koncepcję Słowian i narodu, koncepcję ducha dziejów Hegla, koncepcje dotyczące Natury i Absolutu Schellinga oraz poglądy na rolę poety i artysty, estetykę, poetykę oraz zagadnienia związane z teorią literatury (ironią, groteską, dramatem otwartym). Pomimo tego wielopłaszczyznowy opis bezpośrednich śladów myśli idealistów niemieckich w twórczości literackiej Juliusza Słowackiego nadal nie został zrealizowany.

Transfer niemieckich idei romantycznych dokonywał się w środowisku wileńskim głównie za pośrednictwem Francji; za czasów studiów Słowackiego niewielu było tam profesorów propagujących literaturę niemiecką (inaczej niż za czasów Mickiewicza). Wiadomo jednak, że dorosły Słowacki interesował się niemiecką filozofią przełomu XVIII i XIX.

Wystąpienie będzie próbą opisania wpływu filozofii J. G. Fichtego oraz F.W. J. Schellinga na twórczość J. Słowackiego. Wpływy ten można zrekonstruować na podstawie notatek i korespondencji, które pozostawił po sobie poeta oraz jego literackich zainteresowań. Badania nad tymi oddziaływaniami mogą być pomocne przy próbach przedefiniowania fragmentów utworów polskiego wieszcza.

(środa) 11:00 - 11:30

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM