czw12wrz11:0011:30Myśl filozoficzno-teologiczna ks. Augustyna Jakubisiaka: źródła – koncepcje – znaczenielic. Bartłomiej Krzych (Uniwersytet Rzeszowski)11:00 - 11:30 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Jednym z mniej znanych, ale bardziej oryginalnych, a zarazem wszechstronnych polskich myślicieli przełomu XIX i XX wieku (zwłaszcza dwudziestolecia międzywojennego) był ks. Augustyn Jakubisiak (1884–1945). Jego najważniejsze prace powstały w języku francuskim (m.in. doktorat o Auguście Cieszkowskim, studium o granicach czasu i przestrzeni, rozprawa o wolnej woli oraz zbiór wykładów wygłoszonych na Sorbonie). W Polsce i wśród Polonii znany był z polemiki z przedstawicielami szkoły lwowsko-warszawskiej, krytyki myśli totalitarnej, zaangażowania na rzecz polskiej racji stanu oraz współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim i Biblioteką Polską w Paryżu.

Prowadzone przez Jakubisiaka badania oraz jego działalność społeczno-duszpasterska zostały docenione zarówno we Francji (wyróżnienie Francuskiej Akademii Nauk Moralnych i Politycznych), jak i w Polsce (Złoty Krzyż Zasługi). W Paryżu wokół polskiego filozofa ukształtowało się grono oddanych współpracowników, którzy po jego śmierci założyli Komitet Wydawniczy Dzieł Księdza Augustyna Jakubisiaka (wydano kilka ważnych pozycji, zwłaszcza etyczne opus vitae kapłana).

Osią refleksji polskiego uczonego była jednostka – indywiduum. Krytyka totalitaryzmów oraz niemalże wszystkich zasadniczych, współczesnych mu prądów filozoficznych, badania nad polską filozofią i duchem, działalność społeczna i duszpasterska, a zwłaszcza praca naukowa poświęcona zagadnieniom filozofii wolności – (do)prowadziły Jakubisiaka do wypracowania oryginalnej koncepcji autodeterminizmu vel przyczynowości indywidualnej. Miała ona być nie tylko propozycją przezwyciężenia alternatywy determinizm-indeterminizm, ale i programem naprawy społeczeństwa.

Celem referatu będzie: po pierwsze – przedstawienie ważniejszych źródeł poglądów Jakubisiaka; po drugie – omówienie jego głównych koncepcji filozoficznych; po trzecie – próba określenia znaczenia i wpływów jego dzieła; po czwarte – wskazanie aktualnych i nadal wartościowych treści zawartych w jego spuściźnie.

(Czwartek) 11:00 - 11:30

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM