2019śr11wrz11:4512:15Myśl chrześcijańska a refleksja filozoficznadr hab. Marek Urban (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)11:45 - 12:15 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej sympozjum lub panel:Filozofia a religia

Sympozjum pt. Filozofia a religia

Dyskusja między chrześcijaństwem a myślą filozoficzną jest ciągle aktualna i bez wątpienia stanowi część współczesnych sporów o właściwy obraz świata oraz najważniejsze kwestie dotyczące współistnienia wielu różnych światopoglądów i religii. W tę dyskusję o stanie myśli chrześcijańskiej wpisują się rozważania Hansa Ursa von Balthasara nad idealizmem niemieckim. Balthasorowskie myślenie wynika z troski o zrozumienie religijnego i intelektualnego obrazu dziejów Europy i tworzy przestrzeń do właściwego postrzegania zadań samej filozofii. Powiązanie myśli filozoficznej z ideami chrześcijaństwa fascynowało Balthasara już u początków jego twórczości. Zdawał sobie sprawę, że utrzymanie wzajemnych, dialektycznych relacji stanowi wyzwanie dla całej filozofii. Rozważania na temat idealizmu niemieckiego stanowią wprowadzenie w metodę i strukturę całościowego myślenia Balthasara, obejmującego zarówno jego twórczość filozoficzną, jak i teologiczną. Mogą również pomóc w zrozumieniu zasadniczych linii rozwoju jego dzieła, widzianego całościowo w aspekcie teologicznego a priori, przenikającego i umacniającego całe jego myślenie literacko-filozoficzne.

(środa) 11:45 - 12:15

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

prof. dr hab. Zbigniew Drozdowicz