2019pt13wrz11:0011:30Modyfikowanie genetyczne człowieka w świetle przyszłej eksploracji kosmosudr Konrad Szocik (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie)11:00 - 11:30 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

Radykalne modyfikowanie człowieka, przede wszystkim modyfikowanie komórek zarodkowych, jest powszechnie uznawane za kontrowersyjne i jest zabronione na potrzeby zastosowań klinicznych. Jednak przyszły rozwój technologii, jak również intensyfikacja globalnych zagrożeń mogą znacznie zmodyfikować obecnie podzielane intuicje moralne, jak i normy etyczne. Jednym z przełomowych wydarzeń przyszłości może być organizacja załogowych misji na Marsa związanych z ideą kolonizacji kosmosu. Ze względu na szkodliwy charakter środowiska kosmicznego, wskazać można pewne racje na rzecz radykalnego genetycznego modyfikowania przyszłych astronautów/kolonizatorów kosmosu. Referat dyskutuje wybrane racje na rzecz genetycznego modyfikowania i przedstawia krytykę aktualnie formułowanych kontrargumentów.

(Piątek) 11:00 - 11:30

GG-248 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)