Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz12:1512:45Modyfikacje obecności: estetyczna analiza zjawiska 'co-livingu' Bogna J. Gladden-Obidzińska 12:15 - 12:45 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

abstrakt

“W ostatnich dekadach znaczącym przeobrażeniom ulegają formy i struktura mieszkalnictwa. Łączy się to nie tylko z wdrażaniem coraz nowocześniejszych technologii projektowania i konstruowania przestrzeni mieszkalnych (inteligentne domy, samowystarczalne apartamentowce itd.), ale także z intensywnością i różnorodnością przemian wrażliwości estetycznej. Jednym z trendów wchodzących właśnie do społecznego i kulturowego \’mainstreamu\’ jest uwspólnianie kolejnych, dotychczas prywatnych, stref przestrzeni życia. Zgodnie z wymogami \’shared economy\’, wzorem korzystania ze wspólnych samochodów czy lokali \’co-workingowych\’, powstają obecnie (także w Polsce) budynki oferujące mieszkanie w systemie \’co-livingu\’.
W kontekście tego zjawiska i wynikającej z niego (kolejnej) redefinicji sfery prywatnej i publicznej (tym razem w \’realu\’, nie w sieci), zamierzam przyjrzeć się możliwym przemianom postrzegania, przyjmowania, określania i wartościowania obecności innych ludzi.
W szczególności interesuje mnie możliwość wyodrębnienia estetycznego oddziaływania opisywanego rodzaju obecności ludzi (tj. w uwspólnionej prywatnej przestrzeni \’co-livingu\’) w odniesieniu do typów nastawienia tradycyjnie rozumianych jako pozaestetyczne, jak biologiczna empatia (sympatia), kulturowy etos (wartościowanie moralne), lub poznawcza ciekawość.
Posłużę się przy tym m.in. wybranymi koncepcjami filozoficznymi A. Kolnaia, D. von Hildebranda, H. Arendt, P. Bourdieu, M. Dufrenne’a, M. Maffesoli i O. Marquarda.”

dzień i godzina

(Czwartek) 12:15 - 12:45

sala

GG-207 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X