Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

czw12wrz11:4512:15Modele atomizmumgr Michał Pelian (Uniwersytet Łódzki)11:45 - 12:15 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

abstrakt

“(Temat finansowany przez Narodowe Centrum Nauki;
grant – 2017/27//B/HS1/02830;
projekt pt.: Atom. Substancja. System. Badania z zakresu ontologii topologicznej)

Pojęcie atomu wywodzi się ze starożytnej Grecji. Pierwsi atomiści, którymi byli Leukippos i Demokryt, udzielając odpowiedzi na pytanie o arche wskazują na atom. Átomos, czyli nie dający się przeciąć, niepodzielny. Podczas swojego wystąpienia przedstawię dwie ontologiczne koncepcje atomizmu. Pierwsza zaproponowana przez Leukipposa i Demokryta już w IV w p.n.e., natomiast druga pochodzi od A. N. Whiteheada z pierwszej połowy XX w. .
W starożytnej koncepcji atomizmu zawarty jest specyficzny opis świata. Po pierwsze świat składa się z niezliczonej ilości małych cząsteczek, dzisiaj nazwalibyśmy je cząsteczkami elementarnymi, które są niepodzielne, nazywanych atomami. Każdy atom posiada masę, kształt i swoje miejsce w konfiguracji wszystkich atomów. Dodatkowo dla Demokryta i Leukipposa ważną rolę odgrywała próżnia. To dzięki niej atomy mogły się poruszać i tworzyć różne konfiguracje. Zatem nieskończenie wiele małych cząsteczek, obdarzonych pewną masą i prędkością, tworzą nasz świat poprzez przyjmowanie różnych konfiguracji w próżni. W tak skonstruowanym świecie nic nie ginie, wszystko jedynie zmienia swoją konfigurację.
Ponad dwa tysiące lat później A. N. Whitehead proponuje świat przedmiotów ponadczasowych (eternal object), jednocześnie formułując dwie tezy, które opisują ten świat. Po pierwsze, każdy przedmiot ponadczasowy stanowi indywiduum; po drugie, żaden przedmiot ponadczasowy nie może być rozpatrywany w oderwaniu od pozostałych przedmiotów ponadczasowych oraz odniesienia do aktualności w ogóle. Sam termin “indywiduum” jest łacińskim odpowiednikiem atomu i ma oznaczać to, co jednostkowe. Ponieważ przedmioty ponadczasowe nie mogą być rozpatrywana w oderwaniu od siebie, powstaje z nich hierarchia.
Przedstawię modele przedmiotów, które pokażą zbieżność teorii starożytnych Greków i hierarchii przedmiotów ponadczasowych Whiteheada, pomimo iż dzieli je ponad dwa tysiące lat. Tak jak greccy atomiści twierdzili, że z tych samych liter skład się zarówno tragedia jak i komedia, co miało być metaforą dla atomowej budowy świata, tak ja odnoszę tę metaforę do tych dwóch teorii, u których podstaw leżą te same intuicje ontologiczne.

dzień i godzina

(Czwartek) 11:45 - 12:15

sala

CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X