Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz17:0017:30Model matematyczny jako narzędzie, do analizy logicznych następstw (subiektywnych) wyborów wartości godności osoby. Analiza wybranych przypadkówmgr Karolina Tytko (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)17:00 - 17:30 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Matematyka znajduje z powodzeniem zastosowanie w wielu dziedzinach nauki. Modele abstrakcyjne, które można dzięki niej stworzyć, pomagają formalizować, analizować i rozwijać różnorakie teorie, używane w praktyce i wykorzystywane do rozwiązywania problemów pragmatycznych.
Niniejszym, próbujemy wykorzystać matematykę w celu ściślejszego przedstawienia wybranych problemów z zakresu filozofii osoby oraz etyki. Z perspektywy personalizmu godność osoby (wartość osoby) jest wartością nieredukowalną i niezbywalną. Zainspirowani personalizmem oraz jego systemem etycznym, zauważamy, że godność osoby można wartościować na dwa różne sposoby – jako godność z punktu widzenia personalistycznego systemu wartości, oraz jako zgodność z punktu widzenia systemu, w którym występują wartości uznane za wyższe od niej. W modelu tworzymy dwie hipotezy: 1. wartość godności ma wartość nieskończoną K, oraz 2. wartość godności osoby jest równa r skończone, ze zbioru R. Przy założeniu, że każdy (dojrzały) podmiot osobowy posiada (częściowo ograniczoną) wolną wolę, zakładamy również, że podejmuje osobisty wybór jednej z dwóch hipotez. Następnie analizujemy różne przypadki wyborów oraz ich następstw logicznych na wybranych przykładach.
Bibliografia
J. Gutenbaum, Modelowanie matematyczne systemów, Warszawa 1992,
G. Hołub, Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej, Kraków 2014 oraz Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych, Kraków 2010.

dzień i godzina

(Wtorek) 17:00 - 17:30

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X