Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz17:0017:30Model matematyczny jako narzędzie, do analizy logicznych następstw (subiektywnych) wyborów wartości godności osoby. Analiza wybranych przypadkówmgr Karolina Tytko (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)17:00 - 17:30 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Matematyka znajduje z powodzeniem zastosowanie w wielu dziedzinach nauki. Modele abstrakcyjne, które można dzięki niej stworzyć, pomagają formalizować, analizować i rozwijać różnorakie teorie, używane w praktyce i wykorzystywane do rozwiązywania problemów pragmatycznych.
Niniejszym, próbujemy wykorzystać matematykę w celu ściślejszego przedstawienia wybranych problemów z zakresu filozofii osoby oraz etyki. Z perspektywy personalizmu godność osoby (wartość osoby) jest wartością nieredukowalną i niezbywalną. Zainspirowani personalizmem oraz jego systemem etycznym, zauważamy, że godność osoby można wartościować na dwa różne sposoby – jako godność z punktu widzenia personalistycznego systemu wartości, oraz jako zgodność z punktu widzenia systemu, w którym występują wartości uznane za wyższe od niej. W modelu tworzymy dwie hipotezy: 1. wartość godności ma wartość nieskończoną K, oraz 2. wartość godności osoby jest równa r skończone, ze zbioru R. Przy założeniu, że każdy (dojrzały) podmiot osobowy posiada (częściowo ograniczoną) wolną wolę, zakładamy również, że podejmuje osobisty wybór jednej z dwóch hipotez. Następnie analizujemy różne przypadki wyborów oraz ich następstw logicznych na wybranych przykładach.
Bibliografia
J. Gutenbaum, Modelowanie matematyczne systemów, Warszawa 1992,
G. Hołub, Osoba w labiryncie decyzji moralnych. Bioetyka w perspektywie personalistycznej, Kraków 2014 oraz Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych, Kraków 2010.

dzień i godzina

(Wtorek) 17:00 - 17:30

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X