pt13wrz11:4512:15Modalny charakter własności dyspozycyjnychdr hab. Jan Hauska (Uniwersytet Jagielloński)11:45 - 12:15 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

Uchwycenie podstawowych rysów własności dyspozycyjnych okazało się przedsięwzięciem o wiele trudniejszym niż początkowo myślano. Twierdzenie, że są one w swoisty sposób nastawione na swoje przejawy, tj. że posiadają swego rodzaju intencjonalność fizyczną, ma trudności z wyjściem poza etap nieścisłych sformułowań. Co więcej, główna teoria istoty dyspozycji, czyli analiza warunkowa, napotyka poważne wyzwania od początku wejścia na scenę filozoficzną w latach 30-tych XX wieku. Oskarżano ją o to, że pada ofiarą zgrai czynników – takich jak zdradliwcy, naśladowcy i przesłaniacze – które zakłócają przejawianie się dyspozycji (Smith 1977, Martin, 1994, Bird, 1998). Krytykowano ją za to, że nie daje sobie rady z dyspozycjami samorzutnymi, czyli pozbawionymi warunków wywołujących (Molnar 2003). Dowodzono, że rozbija się o dyspozycje, których warunki wywołujące po części nie są uwikłane w powodowanie przyczynowe ich przejawów (Nolan 2015). W odpowiedzi zwolennicy analizy warunkowej zaczęli ją staranniej wyjaśniać, doprecyzowywać, a końcu poprawiać (np. Lewis 1997, Manley and Wasserman 2008). Jednak i te posunięcia znalazły się w krzyżowym ogniu krytyki. W szczególności analiza autorstwa Davida Lewisa, która w dość elegancki sposób daje sobie radę z przynajmniej niektórymi czynnikami zakłócającymi, została niedawno oskarżona o nieusuwalne wady. Podczas wystąpienia spróbuję odrzucić to oskarżenie oraz zaproponuję analizę, która różni się znacznie od Lewisowskiej, lecz zachowuje jej niektóre rysy. Rdzeniem tej analizy będzie myśl, iż dyspozycje związane są z kilkoma rodzajami modalności.

(Piątek) 11:45 - 12:15

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

dr hab. Marek