pt13wrz11:0011:30Modalność Basa van Fraassena modalnej interpretacji fizyki kwantowejmgr Elżbieta Drozdowska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)11:00 - 11:30 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Mimo że mechanika kwantowa posiada ugruntowaną pozycję we współczesnej nauce, wciąż żywy jest problem jej interpretacji. Choć wielu współczesnych fizyków zdaje się sądzić, że dla rozwoju mechaniki kwantowej jako teorii i jej praktycznych zastosowań wybór jednej spośród wielu istniejących interpretacji (m.in. kopenhaska, wieloświatowa, zmiennych ukrytych) nie ma znaczenia, problem wciąż domaga się rozwiązania.

Jednym z budzących wątpliwości zagadnień jest status postulatu o redukcji stanu kwantowomechanicznego. Wśród odrzucających go (jako nie wynikającego z teorii i wprowadzającego problem wyjaśnienia wyjątkowego statusu zdarzenia fizycznego, jakim jest pomiar) interpretacji znajduje się modalna intepretacja mechaniki kwantowej zaproponowana przez Basa van Fraassena w latach 70. XX wieku.

W interpretacji tej van Fraassen wyraźnie rozdziela stany, które są możliwe, od tych, które są aktualne („konieczne”). Proponuje podział stanów na dynamical states (stany dynamiczne) i value states (stany wartości). Te pierwsze określają, jakie stany rzeczy mogą zachodzić, czyli jakie wartości wielkości fizycznych może przyjąć układ (na przykład w wyniku pomiaru). Odpowiadają standardowemu stanowi kwantowemu. Ewoluują zgodnie z równaniem Schrödingera i nie ulegają redukcji. Te drugie zaś reprezentują to, co aktualnie zachodzi, czyli wszystkie wielkości, które są dookreślone w danej chwili (czyli jakiś zbiór komutujących obserwabli). Wprowadzone jest tutaj założenie, że układy fizyczne w każdej chwili posiadają pewien zbiór wielkości fizycznych, których wartości są ściśle dookreślone, choć ich wartości, a także to, które wielkości do tego zbioru należą, może się zmieniać w czasie.

Interpretacja ta zwana jest modalną, gdyż podział ten łączy się z modalną logiką kwantową wraz z semantyką światów możliwych. Celem tego wystąpienia jest wydobycie i analiza podobieństw między nimi.

(Piątek) 11:00 - 11:30

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak