pt13wrz10:3011:00Mistyczna koncepcja przyczynowania bytu w "Gwieździe zbawienia" Franza Rosenzweigadr hab. Katarzyna Kornacka, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)10:30 - 11:00 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

W swoim wystąpieniu podejmę próbę opisania kategorii miłości (jako nadrzędnej przyczyny sprawczej boskich aktów kreacji), koncepcji Nicości i Bytu, jak również idei Dei absconditi-Dei revelati, implikującej status ontyczny tego-co-stworzone, przedstawionych przez Franza Rosenzweiga w „Gwieździe zbawienia”. Analiza dzieła pozwoliła bowiem na sformułowanie tezy, że konstruując swój system, Rosenzweig wykorzystał najistotniejsze idee oraz poglądy kosmogoniczne oraz ontologiczne, wyrażane wcześniej przez żydowskich mistyków, a zwłaszcza przez myślicieli reprezentujących kabałę zoharyczną i szkołę luriańską, mimo że filozof oficjalnie dystansował się od doktryn mistycznych.

(Piątek) 10:30 - 11:00

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

dr hab. Marek Piwowarczyk, prof. KUL