Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz18:1518:45Mimesis i mechanizm kozła ofiarnego jako początek mitów i rytuałów w interpretacji Rene Girarda Kinga Skwira (Uniwersytet Warszawski)18:15 - 18:45 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

abstrakt

Według René Girarda w centrum każdej religii znajduje się gwałt mimetyczny, a więc wyładowanie napięcia mimetycznego poprzez mechanizm kozła ofiarnego. Dowody tego wydarzenia odnaleźć można w zakazach, mitach oraz rytuałach każdej kultury, które nie tylko stanowią świadectwo historycznej przemocy, lecz również pełnią w społeczeństwach funkcję oczyszczającą, choć współcześnie w sposób ograniczony.

Planowany referat ma na celu analizę tej właśnie antropologiczno-religijnej części myśli Girarda, biorąc za podstawę książkę “Sacrum i przemoc” i zawarte w niej analizy mitów i rytuałów kultur przedindustrialnych. Jest ona mniej eksploatowana niż Girardowska teoria literatury i późniejsza refleksja nad miejscem chrześcijaństwa w mimetycznej historii ludzkich społeczeństw, na których skupia się jego współczesna recepcja. Choć narażony na oczywistą krytykę z powodu koniecznej wybiórczości z bogatego materiału etnograficznego i zapędu do ogarnięcia wszystkiego, wątek ten zawiera istotną wartość heurystyczną wobec kulturotwórczego procesu – również w kontekście kultury współczesnej.

 

dzień i godzina

(środa) 18:15 - 18:45

sala

GG-247 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)

obradom przewodniczy

prof. dr hab. Barbara Kotowa

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X