2019śr11wrz12:1512:45Miejsce intuicji w strukturze matematyki. Analiza rozwoju pojęcia continuum.dr hab. Wiesław Wójcik, prof. UJD (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie)12:15 - 12:45 CTW-304 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki

Poznanie intuicyjne jest obecne w matematyce co najmniej w czterech obszarach: odkrycia (lub tworzenia obiektów matematycznych), rozumienia (pojęć, dowodów), uzasadniania (dowody matematyczne) oraz akceptacji lub odrzucania (kontekst merytoryczny, ale też społeczno-kulturowy). W każdym z tych obszarów mamy do czynienia z kilkoma rodzajami intuicji: jako abstrahowanie, uogólnienie, uniwersalizacja czy minimalizacja założeń (w sytuacji „idealnej” mająca doprowadzić do ich całkowitej eliminacji). Do przeprowadzenia tych analiz będzie mi potrzebna analiza historyczna rozwoju niektórych obiektów matematycznych. Skoncentruję się na rozwoju pojęcia continuum. Zastosuję pewną koncepcję rozwoju matematyki (opartą o ideę Imre Lakatosa), która pozwoli mi wyróżnić formalny i nieformalny składnik matematycznych obiektów (te składniki i granica między nimi zmieniają się wraz z rozwojem danego obiektu). Analizy te pozwalają też na lepsze zrozumienie fenomenu intuicji w poznaniu nie tylko matematycznym.

(środa) 12:15 - 12:45

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

prof. dr hab. Ryszard Kleszcz