wt10wrz17:0017:30Metodologia religii wg J.I.M Bocheńskiegodr Korneliusz Policki (Uniwersytet we Fryburgu Szwajcarskim)17:00 - 17:30 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

W przyszłym roku mija 25 lat od śmierci Józefa I.M. Bocheńskiego – wielkiego uczonego, filozofa, logika, teologa, ostatniego z przedstawicieli szkoły lwowsko-warszawskiej.

Jako Jego uczeń i asystent pragnę swoim wystąpieniem przypomnieć postać fryburskiego filozofa, omawiając krótko metodologię religii. Bocheński jest twórcą logiki religii oraz zwolennikiem analitycznej filozofii religii. Metodologię religii trzeba umieścić w kontekstach „światopoglądu”, „wizji podstawowej” oraz „współczesnej sytuacji duchowej”. O „wizji podstawowej” wspomina również Stephen Hawking i Michał Heller. „Wizja podstawowa” to wielkie pytania, odpowiedzi na nie oraz założenie światopoglądów (metafizyka). Bocheński rozróżnia trzy wizje podstawowe: średniowiecza, oświecenia i wirtualną.

Między „współczesną sytuacją duchową” (pojęcie wprowadzone przez K. Jaspersa) a „wizjami podstawowymi” zachodzi konflikt.

(Wtorek) 17:00 - 17:30

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW