2019śr11wrz17:3018:00Marian Kurdziałek a neoscholastyczny model studiów mediewistycznychprof. dr hab. Agnieszka Kijewska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)17:30 - 18:00 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

W jednym ze swoich artykułów przedstawiłam, wspierając się na ustaleniach Johna Inglisa, neoscholastyczny paradygmat uprawiania mediewistyki, którego „wynalazcami” byli Kleutgen i Stöckle, a który znalazł swoją podbudowę w encyklice Leona XIII “Aeterni Patris”. W Polsce model ten upowszechnił się dzięki studiom Gilsona i Swieżawskiego. Ks. Marian Kurdziałek, profesor historii filozofii starożytnej i średniowiecznej na KUL-u w swoich artykułach i wykładach poruszał szereg kwestii podejmowanych w ramach tego modelu: np. jak w wiekach średnich widziano relację wiary do rozumu, jakie było odniesienie filozofii do nauki, czy w filozofii wieków średnich można odtworzyć ślady „metafizyki Księgi Wyjścia”. Podejście ks. Kurdziałka, ucznia wielkiego historyka średniowiecznej nauki, Aleksandra Birkenmajera, tak do końca nie mieściło się w ramach tego paradygmatu. W tym tekście chciałabym wskazać na te punkty, w których Kurdziałek podejmował dyskusję z najbardziej istotnymi elementami tego modelu.

(środa) 17:30 - 18:00

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

prof. dr hab. Mikołaj Olszewski