Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz15:0017:00szczególnie polecamyLubelska Szkoła FilozoficznaAgnieszka Kijewska, Andrzej Maryniarczyk, Andrzej Szostek, Stanisław Kiczuk, Stanisław Majdański, Zbigniew Wróblewski, moderator Jan Krokos15:00 - 17:00 CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy)sympozjum lub panel:Lubelska Szkoła Filozoficzna

abstrakt

„Lubelska Szkoła Filozoficzna” w szerokim znaczeniu to środowisko filozoficzne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziś noszącego imię Jana Pawła II, i jego dokonania, obejmujące szerokie spectrum dyscyplin filozoficznych i mierzące się z problemami filozoficznymi, ważkimi w perspektywie „wieczystej” oraz w perspektywie nieustannie zapadającej się w przeszłość współczesności. W znaczeniu wąskim – „Lubelska Szkoła Filozoficzna”, określana też mianem „Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej”, to związane z KUL  i rozwijające się po II wojnie światowej środowisko filozofów z charakterystycznym dla niego stylem filozofowania w duchu zwłaszcza tradycji arystotelesowsko-tomistycznej, ze szczególnym akcentem położonym na egzystencjalną teorię bytu.

Celem panelu „Lubelska Szkoła Filozoficzna” jest zainicjowanie namysłu nad znaczeniem tej szkoły dla filozofii po prostu, nad znaczeniem jej programu filozoficznego i proponowanych rozwiązań, pozostawiając w tle jej ujęcie historyczne. Dlatego w pierwszej części po krótkim wprowadzeniu historycznym proponujemy zatrzymać się nad określeniem podwalin, jakie Szkoła położyła w metafizyce (z antropologią, filozofią religii i filozofią kultury), dostrzec jej interakcje przede wszystkim z metodologią nauk i szeroko rozumianą logiką, etyką i filozofią przyrody, oraz dokonać syntetyzującego spojrzenia na Szkołę i jej dokonania, by w części drugiej z udziałem uczestników panelu zastanowić się nad wartością poznawczą filozofowania, charakterystycznego dla Szkoły, we współczesnych badaniach filozoficznych, także w dyscyplinach filozoficznych spoza rdzenia Szkoły.

Panel ma być okazją do wspólnego poznania znaczenia środowiska, które jest gospodarzem XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego, dla filozofii – wczoraj, dziś i jutro.

Panel dyskusyjny pt. Lubelska Szkoła Filozoficzna odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego w dniu 12 września 2019  r. o godz. 15.00 (sala CTW-113).

Zaproszenie do udziału w panelu przyjęli:

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska

ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk

ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek

prof. dr hab. Stanisław Kiczuk

dr Stanisław Majdański

dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL

Moderator

ks. prof. dr hab. Jan Krokos.

dzień i godzina

(Czwartek) 15:00 - 17:00

sala

CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy)

obradom przewodniczy

Uczestnicy panelu Lubelska Szkoła Filozoficzna

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska, ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk, ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek, prof. dr hab. Stanisław Kiczuk, dr Stanisław Majdański, dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL, moderator ks. prof. dr hab. Jan Krokos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X