wrzesień, 2019

abstrakt
Do zadań logiki filozoficznej zalicza się formalizację ważnych filozoficznie pojęć, np.: modalności aletycznych, asercji, wiedzy, obowiązku, itd. Pojęcia i metody wypracowane w logice formalnej oraz metalogice mogą zostać wykorzystane
abstrakt
Do zadań logiki filozoficznej zalicza się formalizację ważnych filozoficznie pojęć, np.: modalności aletycznych, asercji, wiedzy, obowiązku, itd. Pojęcia i metody wypracowane w logice formalnej oraz metalogice mogą zostać wykorzystane w eksplikacji koncepcji filozoficznych, przy czym niezwykle istotne jest wykazanie, że eksplikacje takie trafnie oddają intuicje filozoficzne.
Refleksja filozoficzna jest z kolei niezbędna w próbach wyjaśniania genezy oraz uzasadnienia praw logiki. Możemy pytać czy prawa logiki są tworzone czy też odkrywane i jakie władze poznawcze są za to odpowiedzialne. Również status obowiązywalności praw logiki jest problemem wymagającym zaangażowania analiz filozoficznych.
Płodne poznawczo jest wykorzystanie środków logicznych w analizie paradoksów filozoficznych. Logiczne eksplikacje paradoksów pozwalają na wysubtelnienie naszych intuicji i naszego rozumienia pojęć.
Logiki nieklasyczne, będące modyfikacjami lub rozszerzeniami logiki klasycznej, motywowane były m.in. problematyką matematyczną, filozoficzną, lingwistyczną. Znajdują one liczne zastosowania w kognitywistyce, sztucznej inteligencji, informatyce, itd. Filozoficzna refleksja nad wspomnianymi motywacjami logik nieklasycznych może być pomocna w umiejscowieniu rozważań logicznych w ludzkiej działalności poznawczej.
Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Logika filozoficzna – filozofia w logice. Panel odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego w dniu 10 września 2019 r. o godz. 15.00 (sala CTW-114).
Planowane są następujące odczyty uczestników panelu:
prof. Jan Woleński: Logika a filozofia
prof. Marek Lechniak: Rozwój intuicji logicznych oraz uzasadnianie praw logiki
prof. Anna Wójtowicz: Analiza paradoksów
prof. Andrzej Indrzejczak: Inspiracje do tworzenia nowych systemów logicznych
Moderator panelu
prof. Jerzy Pogonowski.
Sympozjum Logika filozoficzna – filozofia w logice – kliknij
dzień i godzina
(Wtorek) 15:00 - 17:00
sala
CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy)
organizator
Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)
obradom przewodniczy

prof. dr hab. Jerzy Pogonowski
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu