2019wt10wrz15:0017:00szczególnie polecamyLogika filozoficzna – filozofia w logiceJan Woleński, Marek Lechniak, Anna Wójtowicz, Andrzej Indrzejczak, moderator Jerzy Pogonowski15:00 - 17:00 CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki sympozjum lub panel:Logika filozoficzna – filozofia w logice

Do zadań logiki filozoficznej zalicza się formalizację ważnych filozoficznie pojęć, np.: modalności aletycznych, asercji, wiedzy, obowiązku, itd. Pojęcia i metody wypracowane w logice formalnej oraz metalogice mogą zostać wykorzystane w eksplikacji koncepcji filozoficznych, przy czym niezwykle istotne jest wykazanie, że eksplikacje takie trafnie oddają intuicje filozoficzne.

Refleksja filozoficzna jest z kolei niezbędna w próbach wyjaśniania genezy oraz uzasadnienia praw logiki. Możemy pytać czy prawa logiki są tworzone czy też odkrywane i jakie władze poznawcze są za to odpowiedzialne. Również status obowiązywalności praw logiki jest problemem wymagającym zaangażowania analiz filozoficznych.

Płodne poznawczo jest wykorzystanie środków logicznych w analizie paradoksów filozoficznych. Logiczne eksplikacje paradoksów pozwalają na wysubtelnienie naszych intuicji i naszego rozumienia pojęć.

Logiki nieklasyczne, będące modyfikacjami lub rozszerzeniami logiki klasycznej, motywowane były m.in. problematyką matematyczną, filozoficzną, lingwistyczną. Znajdują one liczne zastosowania w kognitywistyce, sztucznej inteligencji, informatyce, itd.  Filozoficzna refleksja nad wspomnianymi motywacjami logik nieklasycznych może być pomocna w umiejscowieniu rozważań logicznych w ludzkiej działalności poznawczej.

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Logika filozoficzna – filozofia w logice. Panel odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego w dniu 10 września 2019  r. o godz. 15.00 (sala CTW-114).

Planowane są następujące odczyty uczestników panelu:

prof. Jan Woleński: Logika a filozofia

prof. Marek Lechniak: Rozwój intuicji logicznych oraz uzasadnianie praw logiki

prof. Anna Wójtowicz: Analiza paradoksów

prof. Andrzej Indrzejczak: Inspiracje do tworzenia nowych systemów logicznych

Moderator panelu

prof. Jerzy Pogonowski.

Sympozjum Logika filozoficzna – filozofia w logice – kliknij

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Jerzy Pogonowski