pt13wrz17:3018:00Listy z PRLdr hab., prof. nadzw. Piotr Bartula (Uniwersytet Jagielloński)17:30 - 18:00 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Moje wystąpienie odnosi się do czasu ideowych rządów gnostyka z Trewiru w Polsce, wedle którego filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat, a należało go zmienić. W rozpoznaniu, czym był realny komunizm i PRL dominuje obecnie moralistyczny punkt widzenia. Wbrew pozorom nie służy to społecznej higienie etycznej. Skoro świat został rzeczywiście zmieniony, to należy go przede wszystkim zrozumieć. W tym celu sięgnę po listy (1957-2007) dwóch wybitnych widzów i uczestników ówczesnych wydarzeń: Leszka Kołakowskiego i Andrzeja Walickiego. Odsłaniają one rozmaite strategie intelektualistów w trudnych czasach przypływu ideologii. Daje to zrazem okazję do refleksji nad powołaniem filozofa w jaskini politycznych widm.

(Piątek) 17:30 - 18:00

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM