czw12wrz18:1518:45Liberum arbitrium według Stefana Langtonadr Marcin Trepczyński (Uniwersytet Warszawski)18:15 - 18:45 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Stefan Langton (+1228), wykładowca uniwersytetu paryskiego, a następnie prymas Anglii i kardynał, poza niezwykle ważną rolą polityczną jaką odegrał w swoim kraju jako promotor Wielkiej Karty Swobód (1215), wraz z kolejnymi edycjami jego tekstów okazuje się coraz bardziej interesującym i ważnym dla swojej epoki myślicielem, zarówno na polu teologii, jak i filozofii. Jednym z przykładów ukazujących filozoficzną głębię jego analiz i ich zastosowanie w teologii, a zarazem oryginalność w stosunku do takich autorytetów epoki jak choćby Piotr Lombard, są jego rozważania na temat wolnego wyboru z kwestii teologicznej „De libero arbitrio”, wydanej w 1985 przez S. Ebbesena i L.B. Mortensena, a także inne kwestie odwołujące się do tej koncepcji, opracowywane obecnie przez zespół M. Bieniak. Langton stara się dokładnie ustalić relację między liberum arbitrium a wolą i rozumem, wiąże to pojęcie z synderezą i sumieniem, a także bada, jaką dokładnie władzą jest liberum arbitrium, analizując ją w kontekście swojej teorii działania, a nawet przeprowadzając w tym zakresie analizy gramatyczne. W moim wystąpieniu chciałbym zaprezentować najważniejsze filozoficzne propozycje Langtona w tym zakresie oraz zastosowanie, jakie znalazły one w niektórych rozważaniach teologicznych.

(Czwartek) 18:15 - 18:45

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr hab. Wanda Bajor, prof. KUL