2019pt13wrz11:4512:15zmiana terminuLes miserables: miłosierdzia wymiar politycznydr hab. Paweł Kawalec (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)11:45 - 12:15 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Zapoznana książka J. Tischnera Drogi i bezdroża miłosierdzia (Kraków 2015, wydanie drugie) ukierunkowała dyskusję na temat miłosierdzia na tory odległe od dotychczasowej refleksji teologicznej (zainicjowanej wczesnymi pracami J. Andrasza i M. Sopoćki) oraz etyki indywidualnej (J. Woronieckiego Tajemnica miłosierdzia Bożego, Kraków 1943). Tischner polemicznie odnosząc się do koncepcji H. Arendt i F. Nietzschego wchodzi na teren dyskusji związanej z filozofią polityczną. Moje wystąpienie jest kontynuacją tej linii refleksji, a głównym przedmiotem jest wstępna refleksja nad założeniem o wymiarze politycznym miłosierdzia jako zasady antropologicznej w odniesieniu do organizacji życia publicznego. Punktem wyjścia jest wielowymiarowa charakterystyka miłosierdzia w Dives in misericordia oraz zakorzeniona historycznie J. Domańskiego (2003), którą staram się skonkludować wyróżnieniem podstawowych znaczeń terminu „miłosierdzie” jako kategorii antropologicznej. Następnie poddana szczegółowej analizie będzie krytyka założenia o politycznym wymiarze miłosierdzia, jaką na gruncie filozofii Nietzschego przeprowadził M. Ure (2007). W próbie odpowiedzi na jego trzy główne zarzuty wykorzystane są źródłowe prace Arendt, Tischnera, M. Nussbaum, J. Gilmana, a także dane z przeglądowej pracy D. Shrivera. W konkluzji dokonana jest ocena zasadności założenia o politycznym wymiarze miłosierdzia.

(Piątek) 11:45 - 12:15

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)