wt10wrz11:0011:30Lekcja zapomnienia: Franklin Ankersmit i Jeffrey Alexander o radykalnym zerwaniu i pamięci przeszłości, do której nie ma powrotudr hab. Magdalena Żardecka, prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski)11:00 - 11:30 C-608 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i Polityki

Zapomnienie to znaczniej mniej niż wybaczenie i pojednanie. Zapominając, schodzimy z religijnych i moralnych wyżyn w ludzki świat nieudolności i bezsilności. Choć odmienne są horyzonty pamięci i zapomnienia, sztuce pamięci (ars memoriae) towarzyszy nieodmiennie, nie mniej od niej istotna i nie mniej głęboka, arcyludzka sztuka zapomnienia (ars oblivionis). Indywidualna tożsamość oraz polityczna jedność powstają dzięki temu, że pewne sprawy wpisane zostają do księgi pamięci, inne zaś do księgi zapomnienia. Ale nie miejmy wątpliwości – te drugie również zostają zachowane, jako te, o których należy zapomnieć. Zapomnienie – ten ratunkowy manewr umęczonej pamięci – to zawsze autodafe świadomości. Gdy jest celowe, staje się pod pewnymi względami gorsze od zapomnienia nieumyślnego, ponieważ dokonuje się w świetle świadomości, która samą siebie wygasza; jest też trudniejsze od zawziętego poszukiwania zemsty, która niesiona jest siłą urazy. Paradoksem jest to, że zapomnienie kładące kres tyranii pamięci, gdy jest celowe i zamierzone, pamięć tę w swoisty sposób utrwala. Odmawiamy pamiętania nie bez bólu i wysiłku, zabijamy świadomość, skracamy horyzont, nie chcemy sięgać do pewnych fragmentów przeszłości. Zapomnienie to unik, wycofanie się, samooszukiwanie się, przemilczanie i udawanie. Prowizoryczną równowagę psychiczną i względny ład w relacjach społecznych łatwiej czasami zbudować na cmentarzu pamięci, niż na bezkompromisowym przywoływaniu przeszłości. Skoro – zgodnie z tym, co mówił Nietzsche – zapomnienie jest konieczne w życiu jednostki i społeczeństwa, to powinny istnieć psychiczne i społeczne reguły, pod dyktando których zapominamy. Spróbujemy je zrekonstruować.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

C-608 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i PolitykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Justyna Miklaszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Jakub Szczepański (UJ)