wt10wrz17:0017:30Legendy miejskie a procesy sensotwórcze?dr Ewa Rosiak-Zięba (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)17:00 - 17:30 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Legendy miejskie są zjawiskiem znanym nauce stosunkowo od niedawna, choć jego historia jest zapewne zdecydowanie dłuższa niż historia związanych z nim badań. Legenda miejska należy do pewnej rodziny komunikatów folklorystycznych, w której skład wchodzi także m.in. plotka. Wśród funkcji, jakie ta ostatnia może pełnić, w literaturze przedmiotowej wymienia się m.in. budowanie kolektywnych wyjaśnień dla rozmaitych zjawisk. Jest to o tyle istotne, że wprawdzie granice pomiędzy plotką a legendą miejską bywają dość płynne, w literaturze przedmiotowej ta ostatnia (w odróżnieniu od tej pierwszej) z funkcjami sensotwórczymi raczej nie jest kojarzona. Są zresztą po temu pewne powody. Wydaje się jednak, że przynajmniej w niektórych komunikatach tego rodzaju można dostrzec znamiona szczątkowych zabiegów związanych z budowaniem interpretacji zjawisk. Analizę pod tym właśnie kątem wybranych legend miejskich chciałabym uczynić przedmiotem mojego wystąpienia.

(Wtorek) 17:00 - 17:30

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)