2019czw12wrz17:0017:30Kwestia zasługi. Problem autorstwa na przełomie XII i XIII w. na przykładzie Kwestii o zasłudze (q. 60) Stefana Langtonadr Magdalena Bieniak-Nowak (Uniwersytet Warszawski)17:00 - 17:30 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

„Kwestie teologiczne” Stefana Langtona (zm. 1228), podobnie jak dzieła wielu innych autorów z tego samego okresu, zachowały się w wielu odmiennych wersjach. Co więcej, tworzą one różniące się między sobą zbiory, a zbiory te w większości nie są w pełni jednolite. Rodzi się więc pytanie, czy wszystkie przypisywane Langtonowi kwestie są autentyczne.

Odpowiedź na to pytanie musi być ustalana indywidualnie dla każdej wersji. W większości przypadków nie ma powodów, aby podważać ich autentyczność. Czasem jednak rozwiązania tego samego problemu doktrynalnego są tak odmienne w zależności od redakcji, że trzeba założyć albo radykalną zmianę poglądów u Langtona, albo cudze autorstwo jednego z rozwiązań. W wystąpieniu pokażę na przykładzie „Kwestii o zasłudze” (q. 60), jak analiza filologiczna może pomóc w rozwiązywaniu tego rodzaju dylematów. Jednocześnie spróbuję zastanowić się, czym jest autentyczność w przypadku scholastycznych „Kwestii teologicznych”.

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

dr hab. Wanda Bajor, prof. KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II